
.jpg)
Д И В О С В І Т
Яке прекрасне рідне слово!
Воно — не світ, а всі світи.
В. Сосюра
Персональний сайт
учительки української мови та літератури
Унгурян Лариси Пантеліївни

Дієприкметник

Дієприкметник — особлива форма дієслова, що називає ознаку за дією або станом і відповідає на запитання який? (пожовклий, засипаний, забутий).
Довідник
Відеоуроки
Дієприкметник має спільні ознаки з дієсловом і прикметником
Активні та пасивні дієприкметники
Зауважте! Активні дієприкметники теперішнього часу (пануючий, працюючий тощо) у сучасній мові вживаються обмежено. Замість них треба використовувати відповідні іменники, прикметники, пасивні дієприкметники або дієприслівникові звороти чи підрядні речення: На зустріч запрошуємо всіх бажаючих. — На зустріч запрошуємо всіх охочих. До уваги працюючих у другу зміну. — До уваги працівників другої зміни.
Відмінювання дієприкметників
Дієприкметники, як і прикметники, змінюються за родами, числами і відмінками. Усі дієприкметники відмінюються за твердою групою відмінювання прикметників.
Зауважте!
Подвійні форми знахідного відмінка зумовлені
назвою істоти (тоді Зн. = Р.) чи неістоти (тоді Зн. = Н.). Вибір форми місцевого відмінка диктується законами милозвучності: якщо наступне слово починається з голосного звука, тоді використовується закінчення -ім, якщо з приголосного – -ому: на замерзлім озері — на розмоклому ґрунті.
Дієприкметниковий зворот
Дієприкметниковий зворот — це дієприкметник разом із залежними словами. У реченні дієприкметниковий зворот виступає означенням:
Одцвітають [чорнобривці], посаджені маминими руками.
[чорнобривці] - пояснюване (означуване) слово
Виділяємо комами дієприкметниковий зворот, якщо він стоїть після пояснюваного слова:
Ще спить [земля], засипана снігами.
Дієприкметниковий зворот перед пояснюваним словом здебільшого не виділяється комами (Ще спить засипана снігами [земля]).
Зауважте! Дієприкметниковий зворот має стояти якомога ближче до означуваного слова, інакше може спотворитися смисл речення: Каштани нагадують свічки, розбуджені весною. — Каштани, розбуджені весною, нагадують свічки.
Дієприкметниковий зворот не може бути розірваний іншими членами речення. Таке речення потребує редагування: Засипана земля весняними квітами нагадувала килим. — Земля, засипана весняними квітами, нагадувала килим.
Перехід дієприкметників у прикметники та іменники
Дієприкметники можуть втрачати дієслівні ознаки виду і часу, а тому й переходити до прикметників. Так, у словосполученнях битий шлях, освічена людина виділені слова вказують на постійну ознаку (перше з них не має, зокрема, ознаки недоконаного виду і теперішнього часу, друге — доконаного виду і минулого часу). Це — прикметники.
Деякі з таких колишніх дієприкметників можуть втратити і здатність вказувати на ознаку предмета і самі позначають предмет, переходячи таким чином до іменників: керуючий, командуючий, завідуючий, учений:
Керуючий провів нараду;
Орденами нагороджено багатьох учених.
Необхідно розрізняти дієприкметники і прикметники, до складу яких входять суфікси -уч-, -ач-,іноді -єн-: блискучий виступ, сипучі піски, гаряча страва, шалений шторм. Виділені слова утворені не від дієслівної основи теперішнього часу або ж називають постійну ознаку.
У ряді випадків дієприкметник і утворений від нього прикметник розрізняються тільки наголосом:
печена картопля (пор.: спечена) — дієприкметник;
печена картопля — прикметник.
Написання дієприкметників
-
У дієприкметникових суфіксах -н-, -eн- завжди пишеться одне Н: згаданий, втілений.
-
Із двома Н пишуться прикметникові суфікси -енн-, -анн-, що вказують на можливість чи неможливість дії (невблаганний, нескінченний) або на високу міру ознаки (височенний). На відміну від дієприкметникових, такі суфікси завжди наголошені. Порівняйте: неоцінений товар (дієприкметник); неоціненний скарб (прикметник).
-
У написанні НЕ з дієприкметниками керуються такими правилами:
-
НЕ пишеться разом, якщо дієприкметник є означенням і не має залежних слів: Як я малим збирався навесні піти у світ незнаними шляхами (Павличко).
Але за наявності протиставлення НЕ пишеться окремо: Тільки мав талан до віршів не позичений, а власний (Леся Українка). -
НЕ пишеться окремо, якщо:
-
У реченні є залежні від дієприкметника слова: Жайворонки робили свій перший засів на ще не зораних плугом нивах (Коцюбинський).
-
Дієприкметник є в реченні присудком: Поле не міряне, вівці нелічені, пастух рогатий (Народна творчість).
-
-
Уживання дієприкметників
Дієприкметник — елемент книжного мовлення. В усному мовленні (у розмовно-побутовому стилі) він уживається рідко.
До широко вживаних у всіх книжних стилях належать пасивні та активні дієприкметники минулого часу.
Пасивні дієприкметники теперішнього часу вживаються здебільшого в науковому та діловому мовленні (досліджувана проблема, обговорюваний проект і т. д.) Активні дієприкметники теперішнього часу вживаються рідко, тоді, коли немає залежних від них слів. Здебільшого їх замінюють підрядними реченнями: замість "Наступаючі на цій ділянці частини досягли успіху"— "Частини, які наступають на цій ділянці, досягли успіху". Активних дієприкметників минулого часу з суфіксами -ш-, -вш- в українській мові немає (рідко вживаний виняток — дієприкметник перемігший).
Безособові форми на -но, -то
Такі дієслівні форми близькі до пасивних дієприкметників минулого часу (засіяний — засіяно, забутий — забуто). Ці форми незмінювані, виражають дію, не пов’язану безпосередньо з діячем, виступають у ролі головного члена речення (присудка) в односкладному безособовому реченні (Злочин розкрито).
-
Назва частини мови, її форма.
-
Початкова форма (називний відмінок однини чоловічого роду).
-
Активний чи пасивний.
-
Доконаного чи недоконаного виду.
-
Час — теперішній чи минулий.
-
Число.
-
Рід (в однині).
-
Відмінок.
-
Синтаксична роль.
-
Особливості вимови та написання.
Готуємось до уроку
Навчаємось на відмінно
Послідовність розбору дієприкметника
Готуємось до контрольної роботи
