Д И В О С В І Т
Яке прекрасне рідне слово!
Воно — не світ, а всі світи.
В. Сосюра
Персональний сайт
учительки української мови та літератури
Унгурян Лариси Пантеліївни
Всеволод Нестайко
(1930 - 2014)
Після закінчення вивчення теми:
Учень / учениця:
знає основне про письменника;
розуміє поняття романтичного і пригодницького;
уміє визначити жанр твору;
самостійно ознайомлюється зі змістом фрагментів (розділи 1–4);
уміє аналізувати поведінку героїв, їхні вчинки, моральний вибір у різних життєвих ситуаціях;
характеризує улюбленого героя, аргументує свій вибір, розкриває риси його вдачі;
виокремлює, виразно читає й коментує найцікавіші епізоди тексту;
уміє висловлюватися про зв’язок прочитаного з власними життєвими спостереженнями.
Формування активної життєвої позиції, позитивних рис характеру.
Вміння толерантно й аргументовано доводити свою думку, відстоювати власну позицію.
Всеволод Зіновійович Нестайко народився ЗО січня 1930 року в м. Бердичеві на Житомирщині в сім'ї службовця. Коли Всеволоду було три роки, разом з іншими січовими стрільцями, загинув його батько. Йшов страшний 1933 рік і сім'я, рятуючись від голоду, переїхала до родичів у Київ. Тож все своє свідоме життя Всеволод Нестайко прожив у Києві. Як пише сам письменник: «І хоч би де мені доводилось побувати, хай навіть у найцікавішій подорожі, коли я повертаюсь до Києва, серце у мене б'ється від радісного хвилювання зустрічі з рідним містом».
Мати В. Нестайка була вчителькою, і квартира знаходилась в приміщенні тієї школи, де вона вчителювала. «З одного боку — це було весело — жити в школі, а з іншого... Я заздрив моїм друзям, яким наша вчителька Ліна Митрофанівна записувала у щоденник: «Завтра прийди з батьками!» Мені до щоденника нічого не писали: моя мама була поряд», — згадує письменник.
письменник, класик
сучасної української
дитячої літератури,
майстер пригодницького жанру, лауреат літературної премії імені Лесі Українки
Пригодницька література — твори із захоплюючим сюжетом про
складні випробування, через які проходять герої. В основі цих творів — напружені конфлікти особистого чи громадського життя, у яких персонажі найбільш повно виявляють риси свого характеру.
Романтика – незвичайність, казковість, це те, що викликає емоційну піднесеність.
Повість – епічний жанр літератури, розповідний художній твір, у якому досить широко змальовано життя одного чи кількох героїв протягом досить тривалого або важливого за подіями часу.
«Тореадори з Васюківки» перекладено багатьма мовами світу. 1979 року рішенням Міжнародної ради з дитячої та юнацької літератури ця книга внесена до Особливого Почесного списку Г.К.Андерсена як один з найвидатніших творів сучасної дитячої літератури.
Документальний фільм
про життя і творчість Всеволода Нестайка
Відеофрагмент про Всеволода Нестайка
та його "Тореадори з Васюківки"
Вчителі та учні про твори Всеволода Нестайка
Головні персонажі повісті - Ява Рень і Павлуша Завгородній - звичайні школярі-підлітки, що мешкають у селищі Васюківка, бешкетники, фантазери та "зривщики дисципліни".
Звідки таке незвичне ім'я - Ява? То він сам себе так назвав, коли йому було лише півтора роки. Чи то воно, пискля мале, хотіло сказати: "Я - Ваня", а вийшло "Ява"..., але причепилося оте "Ява" до нього, як реп'ях до собачого хвоста. У Івана руде скуйовджене волосся, а обличчя хлопця рясно вкрите веснянками. Ява Рень - енергійний і відчайдушний хлопець. Зазвичай саме він є ініціатором різноманітних вигадок: то метро під Васюківкою прокласти, то влаштувати бій биків, то організувати шкільний театр. Але хлопець здатний не тільки на бешкет: коли сталася прикра подія з переекзаменовкою, то він влітку сумлінно готувався до перескладання екзамену з української мови на "безлюдному" острові, дібравши собі ім'я "Робінзон Кукурузо".
Павлуша Завгородній - кращий друг Яви. Це більш врівноважений і спокійний хлопець. Він захоплюється малюванням і мріє стати льотчиком, але не менше за Яву полюбляє різноманітні пригоди й таємниці.
Васюківські "тореадори" завжди мають благородні наміри, але через брак досвіду і знань, на жаль, іноді потрапляють у прикрі ситуації. Нерозлучні друзі, обмірковуючи вчинки, вміють усвідомити помилки й намагаються їх не повторювати, хоча відразу ж вигадують і здійснюють нову "авантюру". Тому читачі з цікавістю довідуються про пошуки незнайомця з тринадцятої квартири, зйомки в кіно, про допомогу хлопців під час рятування рідного села від стихійного лиха, про викриття двох місцевих "шпигунів".
Переглянь фільм "Тореадори з Васюківки"